Müzayede Kuralları

1.Pul Mezatı, başta her türlü koleksiyon pulu olmak üzere, filatelinin ve koleksiyonculuğun alanına giren her türlü filatelik ürünün; kartpostalların, efemera ürünlerinin ikinci el alım satımına aracılık eden ve sadece internet üzerinden işlem yapan bir müzayede firmasıdır. Müzayedelere pey verebilmek için, öncelikle üye olunması gerekmektedir.

2.Pul Mezatı, müzayedemize satış amaçlı ürün getiren şahısların ürünlerinin, sadece internet üzerinde ve açık artırma yöntemiyle satışına aracılık etmektedir. Herhangi bir ürüne verilen peylerin en yükseğinin sahibi, o ürünü satın alma hakkını kazanır.Eğer o ürüne hiç teklif gelmezse, ürün satılmamıştır. Birden fazla teklif gelir ve teklifler aynı ise, teklifini öncelikli veren ürünü satın alma hakkına sahip olur. Sözgelimi 10 TL'ye satışa konan bir ürün için bir kişi 10 TL, bir diğeri 20 TL teklif vermişse, ürünü 20 TL teklif veren 11 TL'ye satın alma hakkı kazanır. Çünkü ürün fiyatı artışları otomatik ve kademeli olarak şöyle düzenlenmiştir :

1 TL'den 20 TL'ye kadar 1 TL,

20 TL'den 50 TL'ye kadar 2 TL,

50 TL'den 100 TL'ye kadar 5 TL,

100 TL'den 250 TL'ye kadar 10 TL,

250 TL'den 500 TL'ye kadar 25 TL,

500 TL'den 1000 TL'ye kadar 50 TL,

1000 TL'den 2500 TL'ye kadar 100 TL,

2500 TL'den 5000 TL'ye kadar 250 TL,

5000 TL'den 10000 TL'ye kadar 500 TL,

3.Müzayede sayfasında görülen süre tamamlandığında, o müzayede kesin olarak sona erecektir. Salon veya canlı müzayede şeklinde devam edilmeyecektir. Süre tamamlandığında pey veren katılımcılar,  o ürünü satın alma hakkını kazanıp kazanmadığını kesin olarak bilecektir.

4.Listelenen ürünler, arzu edildiği takdirde adresimizde görülebilir. Bir cumartesi biten müzayede sonrasındaki pazartesi günü, alıcılara otomatik olarak müzayede sonuçları,ödeme tutarları ve ödeme için iban numaramız; sitemize üye olurken bildirdikleri e-mail adreslerine gönderilecektir.Satın alma hakkı kazanan pey sahipleri, müzayedenin sona ermesini izleyen 15 gün içinde ödeme yapmak durumundadır. MÜZAYEDE BİTİMİNDEN  SONRAKİ 15 GÜN İÇİNDE ÖDEMESİ YAPILMAYAN ÜRÜNÜN SATIŞI İPTAL EDİLECEKTİR. İKİNCİ KEZ SATIŞI İPTAL EDİLEN ÜYENİN, ÜYELİĞİ DE ASKIYA ALINACAKTIR. Ancak; bizimle telefon irtibatı kuran her üyemize,  "ödeme süresi" açısından, ödemeler konusunda elimizden gelen kolaylığı sağlamak istiyoruz. Ödemesi yapılan ürünler, ödemeyi takiben 3(üç) iş günü içinde, hak sahiplerinin adreslerine kargolanır. Dilendiği takdirde elden de teslim edilebilir. 300 TL ve üzeri alımlarda kargo ücreti ve teslimat firmamıza aittir. 300 TL ve altındaki alımlarda tüm Türkiye'ye kargo ücreti olarak sabit 20 TL ilave edilecektir. Müzayedenin sonlanmasını izleyen 15 gün içinde ( alıcı tarafından telefon veya maille açıklama da yapılmaması durumunda ) ödeme yapılmadığı takdirde, o müzayede ürünlerini satın alma hakkı kesinlikle iptal edilecektir. Tekrarı durumunda da üyelik, kesinlikle askıya alınacaktır.

5.Satın alma hakkı kazanan üyelerden, kazandıkları ürün tutarlarına ek olarak %15 Komisyon ( ve bu komisyon üzerinden de ) % 18 KDV alınacak ve buna uygun fatura  alıcıya gönderilecektir. Örneğin 10  TL'lik bir ürün alımında, alıcı 1.5 TL Komisyon ( ve bunun % 18'i ) 0.27 TL KDV ile birlikte 11.77 TL ödeyecektir. Düzenlenecek fatura ise 1.77 TL ( Komisyon ve komisyonun KDV tutarı ) olacaktır.

6. Müzayede süresi tamamlandıktan sonra, kazandığınız lotlar ve ödemeniz gereken tutar, üyelik kaydınızdaki mail adresinize bildirilecek ve ödemeyi takiben, üç iş günü içinde ürünleriniz adresinize gönderilecek veya elden teslimi yapılacaktır. Bu mail adresinize bilgilendirme gelmesini istemediğiniz takdirde mail adresimize bildirmeniz gerekmektedir.

7.Sitemize üye olanlar burada yazılı şartları kabul etmiş sayılırlar.